З якими хворобами не візьмуть на фронт
30.05.2024 11:19

В умовах війни в Україні, питання мобілізації набуває особливої ваги. Відповідно до оновленого законодавства та нормативних актів, є чіткий перелік захворювань нервової системи, наявність яких звільняє військовозобов'язаних від служби.

Епілепсія та епілептичні синдроми

Хворі на епілепсію, які мають часті та важкі напади, визнаються непридатними до військової служби. Включаються також епілептичні синдроми з важкими порушеннями свідомості та моторики​.

Дементні стани

Різні форми деменції, включаючи хворобу Альцгеймера та інші деменції, що супроводжуються вираженим когнітивним дефіцитом, є підставою для звільнення від служби. Сюди входять також органічні амнестичні синдроми та інші розлади пам’яті та свідомості​.

Шизофренія та інші ендогенні психози

Шизофренія, хронічні маячні розлади, афективні розлади настрою з часто повторюваними фазами, а також інші ендогенні психози виключають можливість мобілізації через стійкі психічні порушення.

Розлади поведінки та особистості

Люди з різко вираженими розладами поведінки, особистості та емоцій, включаючи:

  • параноїдні;
  • шизоїдні;
  • дисоціальні;
  • емоційно нестабільні та істеричні розлади.

З ними люди не підлягають мобілізації. Такі розлади зазвичай супроводжуються важкими порушеннями соціального функціонування та поведінки.

Хвороби периферичної нервової системи

Під час мобілізації також враховуються захворювання периферичної нервової системи. Це включає:

  • радикулопатії;
  • полінейропатії;
  • міастенія;
  • інші нервово-м'язові захворювання, що значно знижують фізичні можливості пацієнта.

Невротичні стани та розлади, пов'язані зі стресом

Невротичні розлади, включаючи:

  • фобії;
  • обсесивно-компульсивні розлади;
  • адаптаційні та соматоформні розлади;
  • неврастенію;
  • реакції на тяжкий стрес та депресію.

Все це є підставою для звільнення від мобілізації. Ці розлади можуть значно впливати на психологічний стан та здатність до виконання військових завдань.

Який порядок звільнення від мобілізації

Звільнення від мобілізації через хвороби нервової системи відбувається на основі висновків військово-лікарської комісії. Для цього необхідно пройти медичний огляд, на якому фахівці оцінюють стан здоров’я та наявність зазначених захворювань. Висновки ВЛК можуть включати рекомендації щодо непридатності до військової служби як тимчасово, так і на постійній основі.

Законодавчо визначений перелік хвороб нервової системи, які звільняють від мобілізації, базується на серйозних медичних показаннях.

Залишається актуальним питання регулярного оновлення та коригування цих списків відповідно до медичних стандартів і потреб військових формувань, що забезпечує справедливий і ефективний процес мобілізації в умовах сучасних викликів.

Раніше повідомлялося, що у Верховній Раді розглянуть законопроєкт за яким пропонується збільшити термін оновлення даних військовозобовʼязаних до 150 днів.

Нагадаємо, заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко в ефірі телемарафону заявила, що в Україні планують додати функцію електронних направлень на військово-лікарську комісію для військовозобов'язаних у додаток Резерв+. Вона розповіла, як користуватись електронним кабінетом.

Крім того, в Україні запрацювала електронна черга для запису в ТЦК. Наразі програма тестується, тому працює лише в деяких регіонах країни.